Kompostovanie na sídlisku. Všetko sa dá, keď sa chce!
1.Zistiť záujem o kompostovanie
Aby sa mohlo kompostovanie v okolí vášho paneláku rozbehnúť, treba na to niekoľko zanietených ľudí, ktorí majú chuť kompostovať a tejto téme sa zo začiatku aj aktívnejšie venovať. Bude totiž treba vyriešiť niekoľko byrokratických a niekoľko praktických záležitostí a je výhodou rozdeliť tieto povinnosti medzi viacerých účastníkov projektu.
2.Vytipovať pozemok a upraviť ho
Vhodný pozemok je taký, ktorý sa nachádza v blízkosti paneláku, ale zároveň nie je priamo na očiach a kompostové miesto celkovo zapadne do prostredia. V okolí by mal byť dostatočný priestor, lebo okolo kompostéru sa bude pracovať s fúrikom, vidlami, bude tam niekoľko ľudí naraz. Na vybudovanie miesta na kompostovanie potrebujete súhlas vlastníka alebo správcu, po prípade aj obyvateľov v blízkosti.
3. Zadovážiť vhodný kompostér
Na zakúpenie potrebného množstva kompostérov a náradia sa môžu aktivisti zložiť alebo zvážiť možnosť uchádzať sa o grant alebo o finančnú podporu od miestneho alebo mestského úradu. Treba sa informovať na príslušnom oddelení. Pomôcť v tejto veci vedia aj organizácie Priatelia zeme alebo Zero Waste Slovakia.
4. Naučiť sa správne správne kompostovať
Aj keď sa možno zdá, že kompostovanie je hračka, ide o komplikovanejší proces, ktorý má svoje pravidlá. Čo do kompostu patrí, v akej veľkosti a množstve... Správna konzistencia, pomer jednotlivých zložiek, miešanie vrstiev, dostatočná vlhkosť. Účastníci procesu musia byť zaškolení, aby sa komunita dopracovala k želanému výsledku.
5.Starať sa o kompostové miesto
Komunitné kompostovanie si žiada aj pomocné práce, brigády, zveľaďovanie, čistenie kompostérov a podobne. Aj keď sa môže zdať, že ide o nutné zlo, uvidíte, že tie spoločné stretnutia pri aktívnej práci stmelia vašu susedskú skupinku a stanú sa obľúbenými, hlavne keď ich spojíte s piknikom pri dobrom koláči. Prirodzenou nadstavbou komunitného kompostovania je založenie komunitnej záhrady, ktorá produkuje biologicky rozložiteľný odpad a zároveň sa v nej využije vzniknuté hnojivo.
Ako sa rozbehlo komunitné kompostovanie v Lamači
Iniciátorka Veronika Hagovská: "Ešte stále si vybavujem moment, keď mi v hlave skrslo, že by som u nás v Lamači chcela zriadiť komunitné sídliskové kompostovisko, nakoľko som vedela, že vyhadzovať bio odpad z domácnosti do zmesového komunálneho odpadu nie je správne. Oslovila som miestny úrad, náhoda ma spojila s ďalšou aktívnou Lamačankou, ktorá mala podobnú ideu ako ja a tak sme sa do zariaďovania komunitného sídliskového kompostoviska pustili spolu. S miestnym úradom sme vybrali miesto, avšak následne sme sa stretli s nesúhlasom obyvateľov okolitých bytoviek. Potvrdilo sa nám, aké dôležité je s ľudmi komunikovať. To sa nám už následne podarilo a vybudovali sme prvé komunitné sídliskové kompostovisko v Lamači. Dnes ich máme štyri a veľmi sa teším, že okrem ekologického aspektu prispeli aj k budovaniu komunít. Napriek tomu, že v Lamači už máme aj zber kuchynského bio odpadu, ľudia pokračujú aj v sídliskovom kompostovaní. Náš kompost používame na prihnojovanie okolitých stromov, predzáhradok, kvetov na balkónoch, či dokonca vo vyvýšených záhonoch na sídlisku."
Zdroj: ZoznamRealit.Sk
Publikované: 9.6.2022