Kompromisy, s ktorými musíte rátať pri kúpe nehnuteľnosti
1. Pozor na rozpočet a splátky
Pri kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti je správne stanovený rozpočet na nehnuteľnosť základom pre budúci výber. Či už počítame s vlastnými zdrojmi alebo potrebujeme úver, naším prvým kritériom je maximálna cena, ktorú sme ochotní investovať. Samozrejme na to potrebujeme poznať svoje limity. Ak sme sa rozhodli pre kúpu formou úveru, naše možnosti nám ozrejmí banka, ktorá nám úver poskytne. Nezabúdajte, že splátka úveru vám ukrojí časť každomesačného rozpočtu, preto si dobre zvážte jej výšku. Nezabúdajte, že investujete do seba, do svojej budúcnosti, do svojho pohodlia, ale cena väčšinou nepustí.
2. Cieľ kúpy súvisí s lokalitou
Musíme si uvedomiť, čo je cieľom nášho investovania. Každý dnes požaduje krásne a moderné bývanie, ale nie vždy je to reálne. Zamyslime sa, či ideme vychovávať deti, alebo už ich vychovávame, či chceme byť mimo centra diania a vyhľadávame pokoj, alebo naopak, či vždy chceme mať všetko na skok. Zásadná je preto lokalita. Nehnuteľnosti v dobrých a vyhľadávaných lokalitách sú cenovo drahšie, veď to je to, za čo si platíme. Dostupnosť, viac času pre rodinu, viac pohodlia, všetko nablízku, komfort navyše... Keď si vyberiete lokalitu a máte šťastie, že tam je práve nehnuteľnosť na predaj, kupujte! Možno nebude spĺňať niektoré kritériá, ale bude spĺňať to najpodstatnejšie – vhodnú lokalitu pre vás.
3. Rekonštrukcia a zariaďovanie
Ak nás už niečo zaujalo, kalkulujme nielen so samotnou cenou nehnuteľnosti, ale aj jej následnou rekonštrukciou, po prípade so zariadením, ktoré chceme vymeniť alebo doplniť. Niekedy to môže totiž ovplyvniť rozhodnutie o kúpe nehnuteľnosti. Darmo je dom v našej vysnívanej lokalite a za príjemnú cenu, ak má deravú strechu a nám na opravu už nezostávajú prostriedky. Počítať treba aj so scenárom, že nehnuteľnosť budeme nútení náhle predať. Pri kúpe nehnuteľností platí pravidlo, že dobrá investícia je taká, ktorá je do šiestich mesiacov predajná bez následku straty.
4. Parametre nehnuteľnosti
Po stanovení rozpočtu, zadaní lokality a zvážení možností rekonštrukcie, prichádzajú na rad ďalšie parametre, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutie kúpiť. U bytov sú to poschodie, balkón, loggia, terasa, orientácia, technické vyhotovenie, stav panelového domu, okolie a iné. Pri rodinných domoch a pozemkoch sa zameriavame hlavne na siete, prípojky, krb, klimatizáciu, bazén, saunu, garáž, či výhľad. Práve tu sa dajú robiť kompromisy, ktoré má každý kupujúci iné. Niekto uprednostní balkón, iný výhľad alebo parkovanie. Napríklad sa musíme zmieriť s malou výmerou balkóna, keď môžeme byť radi, že sme našli byt v obľúbenej lokalite a ešte aj s garážou.
5. Interiérové prvky
Pri kúpe bytu nie je až také podstatné jeho vybavenie a zariadenie, pretože sú to prvky, ktoré môžete vymeniť. Aj keď na to po kúpe nemáte, môžete zainvestovať o pár rokov. Ak však váš byt nemá balkón a v bytovom dome chýba výťah, to sa zmeniť nedá. Ešte viac kompromisov treba robiť pri kúpe domu. Je škoda nekúpiť dom, pretože nemá garáž, má malý bazén alebo namiesto 700 m² pozemku má len 599 m². Pri domoch upustite od veľkých nárokov, lebo sú špecifické.
6. Podstatné priority
Nestanovujte si viac ako tri kritériá na výber nehnuteľnosti (napr. lokalita, úžitková plocha, počet izieb, balkón, loggia, terasa, výmera pozemku...) pretože váš okruh výberu sa markantne zúži. Pri bytoch si dávajme pozor pri ich výmerách – hlavne plocha bytu zapísaná na liste vlastníctva je vždy plocha bytu vrátane pivnice a preto treba dať pozor na výmeru samotnej pivnice. Napr. kupujete byt 65 m², tak aj zapísaný na liste vlastníctva, no k bytu patrí 10 m² pivnica. Z toho vyplýva, že za dverami bytu je plocha 55 m². Taktiež sa pýtajte na mesačné náklady – úhrady správcovi bytového domu alebo spoločenstvu – je to suma, ktorá sa len tak nemení a budete ju platiť najbližšie roky.
Marcela Bartovicová,
Autorka je maklérkou realitnej kancelárie AB Contact, Piešťany
Publikované: 19.10.2017